TÜDEMSAŞ ve FLEXİWAGON İŞBİRLİĞİYLE ÜRETİLECEK BU VAGONLA TAŞIMACILIKTA YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK

İsveçli Flexiwagon firması kendi geliştirdikleri Ağır Vasıta Taşıma Vagonunu TÜDEMSAŞ’la işbirliği içinde üretmek istiyor. Üretilmesi planlanan vagonla tır, kamyon, otobüs ve askeri araç gibi ağır tonajlı araçların trafik engeline takılmadan, sevkiyatının daha seri ve güvenli olarak sağlanması hedefleniyor. Vagon üzerindeki araç herhangi bir rampaya ihtiyaç duymadan demiryolundan doğrudan karayoluna geçiş yapabiliyor.

Türkiye’nin en donanımlı vagon üretim şirketi olan TÜDEMSAŞ uluslararası demiryolu firmalarının ilgisini Türkiye’ye çekiyor. 2017 yılında üretilen Milli Vagonun Bakü-Tiflis-Kars (BTK) hattında ve Avrupa ülkelerinde çalışmaya başlamasıyla adını duyuran TÜDEMSAŞ katıldığı uluslararası demiryolu fuarlarında ülkemizi gururla temsil ediyor. Eylül 2018’de Berlin/Almaya’da düzenlenen Innotrans Fuarında TÜDEMSAŞ yetkilileri ile görüşen İsveçli Flexiwagon firması, şirketin üretim sahalarını görmek üzere Sivas’a geldi. TÜDEMSAŞ’ı ziyaret eden Flexiwagon firması kurucusu ve Ceo’su Jan Eriksson, Hanna Eriksson ve Ouzine Kettane’e, TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Mehmet Başoğlu TÜDEMSAŞ’ta üretilen ürünler ve şirketin üretim kapasitesi hakkında bilgi verdi. Toplantının ardından Jan Eriksson, Hanna Eriksson ve Ouzine Kettane, Mehmet Başoğlu ve teknik personel eşliğinde fabrikaları gezerek üretim hattı hakkında bilgi aldılar.

Flexiwagon firmasının Ceo’su Jan Eriksson TÜDEMSAŞ’ı çevre dostu bir fabrika olarak görmekten çok memnun olduklarını, böyle büyük ve donanımlı bir şirketle birlikte iş yapmaktan memnuniyet duyacaklarını ifade etti. Geliştirilen vagonun gövde aksamının Türkiye’de üretilmesini istediklerini ve TÜDEMSAŞ’ın bu potansiyele sahip olduğunu söyleyen Eriksson üretilmesi planlanan vagon hakkında da bilgi verdi. Ağır vasıta kullanıcılarına esneklik sağlayacağı ve firmaların da giderlerini düşüreceği düşünülen bu vagonunla trafik yoğunluğundan kaynaklanan gecikmelerin önüne geçilmesi, İsveç’te, Malmö-Stockholm arasında 9 saat olan ulaşım süresinin, saatlik 160 km/hıza ulaşabilen mevcut sistem kullanılarak, demiryolu-karayolu birlikteliğiyle 4,5 saate düşeceği öngörülüyor. İsveç-Türkiye işbirliği ile üretilmesi planlanan bu vagonun dünyanın birçok ülkesinde ilgi görmesi ve ihracatının yapılması da hedefler arasında yer alıyor.

Görüşmelerin ardında Flexiwagon ve TÜDEMSAŞ arasında “Niyet Beyanı/Mutabakat Zaptı” imzalandı. Hazırlıkların tamamlanmasının ardında gelecek yıllarda üretime başlanması planlanıyor.01 KASIM 2018